От дронове до сателитни снимки и сензорни технологии, селското стопанство се променя по забележителен начин. Технологичните иновации прекрояват начина, по който се прави земеделие. Модернизацията на селското стопанство и използването на цифрови технологии предизвикаха появата на нови концепции като прецизно земеделие, дигитално земеделие и интелигентно земеделие. Тези термини, въпреки че често се използват взаимозаменяемо, имат фина разлика в значението си.
В тази статия ние хвърляме малко светлина по въпроса и предоставяме определения от различни източници, за да ви помогнем да сортирате терминологията на съвременното земеделие.
Прецизното Земеделие е широко използван термин през последните години. В доклад за 2016 г. как дигиталните данни ще доведат до революция в световната хранителна верига, McKinsey & Company определят прецизното земеделие като: „технологичен подход, насочен към управление на земеделието, който наблюдава, измерва и анализира нуждите на отделните полета и култури“. Според McKinsey развитието на прецизното земеделие се формира от две тенденции: „възможност за натрупване на големи масиви от дигитални данни /от сензори, полеви данни, почвени анализи и т.н./ комбинирани с напреднали аналитични познания и експертизи, от една страна, и използването на роботизирани машини, сензори, сложни локални почвени и климатични познания – от друга“.
Докладът на Европейския парламент относно прецизното земеделие и бъдещето на земеделието в Европа определя прецизното земеделие като: „модерна концепция за управление на земеделието, използваща цифрови техники за наблюдение и оптимизиране на процесите на производство в селското стопанство“. Ключовият момент тук е оптимизацията. Например: вместо да прилага еднакво количество торове върху цялото поле, прецизното земеделие включва прецизни почвени карти и зонални измервания на колебанията на почвените характеристики в рамките на зоните и съответно адаптиране на стратегията за торене. Това води до оптимизирана употреба на торове, спестяване на разходи и намаляване на въздействието върху околната среда.
Интелигентно Земеделие се свързва предимно с прилагането на информационни технологии за оптимизиране на сложни земеделски системи. За разлика от Прецизното Земеделие, фокусът на Интелигентното Земеделие не се прилага върху точното измерване или определяне на разликите в полето или между характеристиките на отделните животни. Фокусът е по-скоро върху достъпа до аналитични и дигитални данни и използването на тези данни – как събраната на полето информация може да се интерпретира и използва по интелигентен начин.
Интелигентното Земеделие включва не само отделни машини, но всички фермерски операции. Земеделските производители могат да използват мобилни устройства като смарт телефони и таблети за достъп до консултации и данни в реално време за състоянието на почвата и растенията, терена, климата, времето, използването на ресурси, работната сила, финансирането и т.н.
В резултат на това земеделските стопани разполагат с необходимата информация, за да взимат информирани решения въз основа на конкретни данни, а не на интуицията си.
Същността на Дигиталното Земеделие се състои в създаването на видима и осезаема стойност от получените данни. Дигиталното Земеделие означава да надхвърлиш самото наличие на данни и да създадеш действителна добавена стойност от тези данни. (Източник: Дигитално земеделие: какво всъщност означава това?)
Дигиталното Земеделие интегрира и двете концепции – прецизно земеделие и интелигентно земеделие. Според статия за цифрово земеделие от DLG (Германско земеделско общество) под дигитално земеделие се разбира „последователно прилагане на методите за прецизното и интелигентното земеделие, изграждане на вътрешна и външна свързаност на фермата и използване на уеб базирани платформи за обмен на данни заедно с анализи и препоръки базирани на събраните дигитални данни ”.
Как експертизата и услугите на Почвената Служба са свързани с това?
Ние предлагаме пълна Дигитална Паспортизация на Земеделски Стопанства, включваща както базовата дигитална информация за местоположението на обработваните площи, тяхната конфигурация, размер, достъпност и др., така и всякаква друга значима информация касаеща почвените характеристики, топографските особености на земите, тяхната пригодност за отглеждане на голям набор от култури, ограничения за отглеждане и т.н.
И всичко това – в Дигитален вид, във формат според Вашите нужди и съвместим с използвания от Вас софтуер!
Ето и примерен модел на информация, която можем да изготвим за Вашето стопанство:
І. Пространствено и административно разположение на стопанството: Област, Община, Землище;
ІІ. Пространствена локализация на ползваните земеделски площи, местоположение в масива, конфигурация, размер, наклон, изложение, ослънчаване и натрупани температури, прилежащи земи, отстояния от населеното място , най-пряк и удобен достъп;
ІIІ. Екологични ограничения- Натура 2000, нитратна директива, др;
ІV. Принадлежност към необлагодетелствани райони;
V. Климатична и агроклиматична характеристика на района:
– Месечна и годишна средна температура на въздуха;
– Екстремни минимални и максимални температури на въздуха;
– Средна и крайна дата на последния и първия есенен мраз и средна продължителност на свободното от мраз време;
– Средна и крайна дата на последната пролетна и първата есенна слана, свободно от слана време и месечен брой дни със слана;
– Продължителност (дни) на периодите с устойчиво задържане на температурите на въздуха над 0, 5, 10 и 15оС и набрани температурни суми;
– Средна месечна и годишна сума на валежите;
– Заплаха от градушки;
– Агроклиматична принадлижност на района, топлообезпеченост, влагообезпеченост, средна стойност на баланса на влагообезпеченост за периода юни-август, вероятност на години с различно овлажняване в %- много сухи, сухи, сухи до слабо засушливи, слабо засушливи, оптимални, умерено влажни, влажни;
– Текуща климатична информация.
VI. Почвена покривка на площите;
VIІ. Морфографски и физико-химични параметри на установените почви:
– Текстура на почвата;
– Почвена киселинност;
– Органично вещество и хумус;
– Хранителен запас – макро и микро елементи;
– Замърсеност на почвите;
– И много други;
VІIІ. Интерпретация на параметрите по отношение на място за развитие на кореновата система на растенията, въздушен и воден режим, степен на каменистост, степен на заблатеност, съпротивление при обработки, риск от водна и ветрова ерозия, противоерозионни практики, агроеко-потенциал, продуктивни качества;
ІX. Поливност от налични напоителни съоръжения и потенциал за напояване от собствен водоизточник;
Х. Специализация на стопанството по отношение на отглежданите култури;
ХI. Технологични карти за отглеждане на голям брой земеделски култури;
ХIІ. Сеитбообороти и карти на редуваните култури по полета;
ХІIІ. Схеми за пробонабиране за агрохимични изследвания;
ХІV. Възможни добиви;
ХV. Интерпретация на резултатите от агрохимическите изследвания и препоръки за торене за получаване на възможни добиви;
Дигиталната Паспортизация на Стопанството е отворен, динамичен модул, за пространствено ориентирана графична, таблична, текстова и атрибутивна информация , даваща възможност за оптимално управление и постигане на възможните високи икономически резултати.
Паспортизацията дава възможност за избор на подходяща култура за отглеждане, избор на култури в сеитбооборота с най- малък риск от провал, пестене на торове, чрез изчисления за възможни добиви, минимизиране на обработките и т.н.