Интегрираното управление на стопанството

ВЕИ и ПОЧВИТЕ
18/10/2023
Природни ресурси на „Лозаро-Винарски район – Западна Дунавска Равнина“*.
28/03/2025

Интегрираното управление на стопанството е цялостен съвременен подход, който съчетава различни методи за отглеждане на култури и практики за управление с цел постигане на максимална производителност на културите, като същевременно се свежда до минимум неблагоприятното въздействие върху почвите и околната среда като цяло.

Интегрираното управление на стопанството набляга на вземането на решения въз основа на реални данни от полето /получени чрез вземане и анализ на почвени проби/, устойчиви практики и баланс между традиционни и иновативни земеделски техники, за да се гарантира дългосрочна жизнеспособност на стопанството.

Основните компоненти на Интегрираното управление включват:

  1. Здраве на почвата

Здравите култури започват със здрава почва. Тук се набляга на редовни почвени проби и адаптираните на резултатите от почвените анализи към локалните условия и структурата и изискванията на отглежданите култури. Целта е да се създаде плодородна основа, която да поддържа устойчив растеж на културите сезон след сезон.

  1. Прилагане на щадящи практики и обработки

Включване на щадящи почвата технологии за отглеждане и обработки. Вграждане на микс от култури или естествени елементи, като буферни територии или дървесни видове в структурата на полетата за повишаване на улавянето на Въглерод и Биоразнообразието.

  1. Управление на вредители и болести

Ефективният контрол на вредителите и болестите е от решаващо значение за опазването на реколтата. Тук се  интегрира биологичен контрол, като например увеличаване на полезните насекоми с вграждане на елементи на Агро-лесовъдството, с културни практики или, когато е необходимо, с химически интервенции. По този начин се намалява прекомерното използване на пестициди и се свежда до минимум неблагоприятното въздействие върху околната среда. Редовното наблюдение и ранната намеса са от ключово значение за поддържане на здравето на културите.

  1. Управление на водите

Прилагат се ефективни практики за напояване след извършени почвени анализи за почвена структура и текстура, за да се оптимизира използването на водата и да се гарантира, че културите получават точна необходимата им влага в критичните етапи на растеж. Използват се сензори за влажност на почвата и като се помага да се оптимизират графиците за напояване и да се предотврати преовлажняване или стрес от суша. Разумното управление на водата помага за постигане на „повече реколта от по-малко капки“ и подкрепя устойчивото производство на култури.

  1. Управление на хранителните вещества

Осигуряването на правилните хранителни вещества на културите в точното време е от решаващо значение за здравословния растеж и високите добиви. Интегрираното управление използва резултатите от почвени проби и тъканни анализ, за да разработят планове за управление /препоръки за торене/ на хранителните вещества, съобразени със специфичните нужди на всяка култура и лоскалните почвени условия, като свежда до минимум загубата на хранителни вещества.

В заключение, Интегрираното Управление на стопанството е цялостен подход, който съчетава данни от почвени анализи, опит и устойчивост за подобряване на резултатите от земеделието.

Прилагането на Интегрираното Управление , земеделските стопани могат да подобрят производителността на културите, да намалят разходите и устойчиво да преминат към земеделие без химикали.

За експертни насоки и персонализирани решения, които да отговарят на специфичните нужди на вашето стопанство, свържете се с нас.